English  Latviski  По русски 

ReģioniLusona sala – Filipīnu arhipelāgā lielākā (platībā kopā ar pieguļošajām salam ir 109 965 kv.km) un 15. pēc lieluma sala pasaulē. Sala atrodas Filipīnu ziemeļdaļā. Kopā ar pieguļošajām salām veido tāda paša nosaukuma salu grupu (Lusona), vienu no trim daļām, kopā ar Visajas salām un Mindanao, kas arī pieder Filipīnām. Izņemot Lusonas salu šajā salu grupā iekļaujas arī: Mindoro, Palavana (saistība ar Lusonu nav viennozīmīga, reizēm pieskaita Visaijai) Busuanga, Korona, Sibujana, Babujanas arhipelāgs u.t.t.

No rietumiem Lusonu apskalo Dienvidķīnas, bet no austrumiem Filipīnu jūra. Lusonas reljefs ir sarežģīts, kopā ar kalniem, piekrastes līdzenumi un pakalni. šeit  atrodas Filipīnu lielākais kalnu masīvs  - Kordiljeri. Augstākais salas punkts (otrais augstākais valstī ) – Pulaga kalns – 2922 m. Lusonā darbojas vulkāni, t.sk. slavenie Maiona un Taaļ. Lielākais Filipīnu ezers  - Laguna-de-Baj arī atrodas Lusonā.

Lusonas salas Manilas līcī atrodas galvaspilsēta Manila.

Sebu sala – „Dienvidu karaliene”, piesaista tūristu uzmanību ar bagāto valsts vēsturi, brīnišķīgajām pludmalēm un kūrortiem, vētrainu nakts dzīvi un vietējo iedzīvotāju viesmīlību.

Sebu sala atrodas Filipīnu arhipelāga vidus daļā (pieder galvenajai Visaijas daļai), uz austrumiem no Negrosa salas un uz rietumiem no Leite. Dienvidaustrumos no Sebu atrodas Bohola sala.

Sebu – izstieptas formas sala, garumā no ziemeļiem uz dienvidiem 225 km., 45 km. platumā. Platība kopā ar pieguļošajam salam - aptuveni 4 943 kv.km.

Salas rietumu un austrumu krastus dala kalni, kuri paceļas vairāk par 1000 m augstumam.

Kopā ar kaimiņu salām, galvenā no kurām – Maktana, Sebu sala sastāda tāda paša nosaukuma Filipīnu provinci.

Sebu salas galvaspilsēta, Sebu - pilsēta (Sebu-sitija), kas atrodas austrumu krastā, pretī Maktana salai – piektā pēc lieluma un vecākā pilsēta Filipīnās.

Sebu atrodas pats vecākais spāņu cietoksnis, pati pirmā iela, pirmā skola u.t.t. Kā arī Sebu bija neatkarīgo Filipīnu pirmā galvaspilsēta.

Pat pārceļot galvaspilsētu uz Manilu, Sebu turpināja saglabāt dominējošo lomu dienvidu reģionā, bija galvenā osta un galvenais tirgus. Ekonomikas pamatus veidoja lauksaimniecība un pirmām kārtām, cukurniedru audzēšana.

Borakaija sala – tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām pasaules salām. Borakaija ir slavena ar neparastām sniegbaltām pludmalēm ar smalku zīdainu smiltiņu, kas līdzinās miltiem, eksotiski tropisku klimatu, dabīgām alām, smaragdzilu jūru, kurā dzīvo desmitiem koraļļu veidu, tai skaitā unikālie zilie koraļļi, kurus apdzīvo daudzkrāsainas tropiskas zivtiņas. 

Borakaija atrodas centrālajā Filipīnu arhipelaga daļā, 315 km uz dienvidiem no Manilas, un 2 km no Panajas salas ziemeļu gala.

Borakaija ir neliela, izstieptas formas saliņa, aptuveni 7 km garumā un aptuveni 1 km vidusdaļā. Platība – nedaudz vairāk par 10 kv.km. Augstākais punkts -  Laho kalns – aptuveni 100 m virs jūras līmeņa.

Palavanas sala – vistālāk rietumos esošā no lielajām salām, un tāda paša nosaukuma  provinces centrs.

2007.gadā amerikāņu žurnāls „National Geographic Traveler” nosauca Palavanu par labāko virzienu atpūtai uz salām, Austrumu un Dienvidaustrumu Āzijā un 13. labākā sala pasaulē.

Palavana atrodas Filipīnu arhipelāga rietumos, starp Kalimantanu (Borneo), kas pieder Indonēzijai un Malaizijai un uz ziemeļaustrumiem no filipīniešu salas Mindoro. No Borneo atdala Balabaka šaurums. Uz rietumiem no Palavanas – Dienvidķīnas jūra, no Filipīnu salām Palavanu atdala Sulu jūra.

Palavana parasti tiek pieskaitīta pie Filipīnu arhipelāga ziemeļu daļas, Lusonas salu grupas. To iekļauj Mimaropas reģionā (IV-B reģions). 2005.g. notika mēģinājums iekļaut Palavanu rietuma daļu – Visaijas reģionā (VI reģions), un atbilstoši, iekļaut Visaijas salu grupā, bet lēmums tomēr tā arī nav izpildīts, tā kā reģionālā Palavanas piederība – atklāts jautājums.

Kopā ar apkārt esošajam salām Palavana sastāda tāda paša nosaukuma provinci, pašu lielāko pēc platības Filipīnu arhipelagā. Palavanas province sastāv no aptuveni 1780 salām no Mindoro līdz Borneo. Zem ūdens segas slēpjas koraļļu rifi kopējā platībā 11 000 kv.km. Ģeoloģiski Palavana izskatās kā Kalimantanas turpinājums (Borneo), kas pieder Indonēzijai un Malāizijai. Kaut kad Palavana kopā ar Kalimantanu veidoja vienu veselu zemi. Arī tagad šo salu flora un  fauna ir ļoti līdzīga, bet atšķirīga no citām salām. No citam Filipīnu arhipelāga salām Palavanu sala krietni atšķiras arī ar bioloģisko dažādību.

Palavanas garums - 450 km, platums no 8,5 līdz 40 km. Platība kopā ar pieguļošajam salam ir aptuveni 14 649 kv.km.  

Boholas sala – desmitā pēc lieluma Filipīnu arhipelāga sala, tropiskā paradīze, nosēta ar baltām pludmales smiltīm – lielākā sala, tāda paša nosaukuma provincē, atzīts tūrisma un daivinga centrs.

Bohola atrodas dienvidaustrumos no Sebu salas, un uz ziemeļiem no Mindanao. šī sala ir vulkāniskas izcelsmes. Maksimālais augstums 870 m virs jūras līmeņa.

Platība kopa ar pieguļošajām salam ir aptuveni 4 820 kv.km.

Boholai apkārt ir aptuveni 70 mazas saliņas, lielāka no kurām – Panglao sala, kuru savieno Boholas šoseja.

Salas galvaspilsēta  - Tagbilarana (ar vairāk nekā 96 tūkstošiem iedzīvotāju) ir izvietota Bohola dienvidrietumos.   

Mindoro sala – septītā pēc lieluma sala Filipīnu arhipelāgā, savu nosaukumu saņēma  no spāņa Mina de Oro – „zelta šahta”.

Mindoro ir ainaviska un interesanta sala. Tūristiem viena liela priekšrocība populārajai salai ir Mindoro ziemeļu krasts – salīdzinoši netālu no Filipīnu galvaspilsētas –Manilas (pusotra stunda ar prāmi no Lusonas salas).

Mindoro atrodas uz dienvidiem no Lusonas, tās sadala Verdes šaurums. Mindoro sala pieder pie Lusonas salu grupas.

 Augstākais Mindoro salas punkts – Halkona kalns – 2586 m.

Platība kopā ar piegulošajām salam ir  aptuveni 10 572 kv.km.

Administratīvi Mindoro dalās divās provincēs – Austrumu Mindoro un Rietumu Mindoro.

Sala ir slavena ar aziātu pundurbifeļa paveidu – tamarao.

Samar sala – viena no lielākām Filipīnu arhipelāgā, atrodas vistālāk austrumos. Platība kopā ar pieguļošajām salām  - aptuveni 6 048 kv.km. No Samar salas uz Lusonas salu var aizbraukt ar prāmi, uz Leites salu ir uzbūvēts tilts.

Mindanao sala – otrā lielākā sala (platība 94,6 tūkst. kv.km.) Filipīnu arhipelāgā. Atrodas Filipīnu dienvidu daļā. šeit atrodas augstākais valsts punkts – vulkāns Apo. Salas lielākā pilsēta – Davao. Iedzīvotāju lielākā daļa pieskaitāmi islamticīgajiem.

  GALVENĀ LAPA Drūkat Kontaktinformācija Lapas karte

   
   
   

Meklēt lapā
Meklēt lapā
     Lapa mainīta: 2021. gada, 05. maijā, 17:47     
Copyrights © 2010 PHILIPPINES.LV    DEVELOPED BY EURODATA